Jak napsat životopis

Úvodní strana » Blog » Rady a tipy » Jak napsat životopis

Jak napsat životopis

Rady a tipy

Jestli vás psaní životopisu baví, nebo ne, určitě stojí za to této aktivitě obětovat dostatek času. Můžete si být jistí, že vynaložený čas a úsilí se vám vrátí v podobě častějších odpovědí na vaše zaslané žádosti a větším množstvím pohovorů. Zkuste se vžít do kůže personalisty, který Vás osobně nezná, a tak mu nezbývá nic jiné než vás zhodnotit na základě par stránek papíru. Jelikož při studování jednoho životopisu stráví v průměru jenom kolem 30 sekund, oplatí se dát si záležet, aby právě ten váš zanechal dojem.

Pokud jste v psaní životopisů již ostřílený profesionál anebo se váš úplně první životopis jenom chystá uzřít světlo světa, můžou vám následující tipy pomoct se zorientovat ohledně toho, co by takový životopis obsahovat měl či neměl a v jakém pořadí.

 

Jak tedy vytvořit životopis, který zaujme a na stole se jen tak neztratí? Přečtěte si následující tipy.

Na formátu záleží

Věnujte dostatečnou pozornost tomu, jaký formát pro váš životopis zvolíte. Jednoduše vše zkopírovat od staršího bráchu nebo kamaráda a zaměnit informace nemusí být tím nejlepším řešením. Buďte originální. Nebojte se zakomponovat barvu. V záplavě šedi bude příjemným zpestřením. Nezapomínejte však, že méně je někdy víc. Životopis by neměl působit jako plakát na cirkusové představení. Důležité je, aby byl přehledný a působil profesionálně. Přizpůsobte vzhled pozici, o kterou se chcete ucházet. Životopis grafického designera bude pravděpodobně vypadat jinak než životopis finančního ředitele. V dnešní době je na internetu k dispozici množství šablon, které jsou zdarma k stažení.

Můžete se taky pohrát s fonty. Éra Times New Roman je dávno pryč. Nic ale není třeba přehánět, a proto určitě nekombinujte více než 2 fonty najednou. Výsledek by měl spíš opačný než požadovaný efekt.

Ať se rozhodnete jakkoli, vždy mějte na paměti, že nejdůležitější je, aby byly všechny podstatné informace lehce a rychle k nalezení, a proto dbejte také na dodržení formátování.

Přidejte osobní profil

V místě hned pod osobními údaji zakomponujte část, kde stručně popíšete svou osobu tak, jako by vás někdo představoval. To, co vidíte ve vašem životopise vy, nemusí být to, co v něm vidí někdo jiný. Využijte tenhle krátký odstavec na sumarizaci toho, co vás nejlépe vystihuje, jaké jsou vaše silné stránky a jak vaše dosavadní zkušenosti můžou přispět budoucímu zaměstnavateli.

Hezky popořadě?

Co uvést v životopise jako první? Vzdělání nebo pracovní zkušenosti a v jakém pořadí? Mnoho zájemců o nové zaměstnání strukturuje životopis stylem psaní biografie, a tedy pěkně od začátku. Určitě nemusíte zmiňovat letní brigády ze studentských časů, pokud máte za sebou dvacet let praxe. Zaměřte se na posledních deset až patnáct let a jako první vždy uvádějte vaše poslední zaměstnání. Jestli jste čerstvý absolvent a nechcete, aby váš životopis zíval prázdnotou, soustřeďte se na vše podstatní z období studia a snažte se vytěžit maximum i ze zdánlivě nepodstatných věcí. Zmiňte se o dobrovolnických aktivitách a uveďte všechny certifikáty nebo kurzy, které jste absolvovali. Až pak je na řadě vaše studijní historie. Základní škola však nikoho nezajímá. Stačí když uvedete poslední – vysokoškolské nebo středoškolské – vzdělání a nemusíte se obtěžovat lovit v paměti kdy to přesně bylo. Předejdete tím možnosti být vyřazen z výběrového řízení na základě toho, že jste na danou pozici příliš starý nebo mladý. Na osobním pohovoru váš přibližný věk přece jen bude odhalený, ale v té fáze bude konkurence již znatelně menší.

Ne jenom popis, ale i náplň

Na většině životopisů se opakuje, že lidi ke svým dosavadním pracovním zkušenostem přistupují jako by popisovali, co obnáší práce dané pozice. Každému je však jasné, jaká je náplň práce například asistentky nebo obchodního zástupce. Více hodnotné jsou informace, co přesně jste na dané pozici dělali. Rozepište se, nemusíte jenom heslovitě v bodech uvést jednotlivé činnosti. Pokud možno, zakomponujte čísla. Kolik schůzek, jaký obrat apod. Dávejte však pozor, abyste neprozradili důvěrné informace. Zaměřte se taky na klíčová slova, na základě, kterých bude snazší vás vyhledat v databáze zaměstnavatele nebo personální agentury. Pracovali jste s SAP? Nebo máte certifikaci PRINCE či Six Sigma? Klíčová slova můžete zvýraznit. Určitě neujdou pozornosti.

Kolik stran?

Ideální rozsah životopisu se nedá určit. Závisí od množství zkušeností, let praxe a typu práce. Buďte si však jistí, že pokud se váš životopis začíná podobat novele, nedostane se mu dostateční pozornosti a na případném pohovoru i tak budete muset říct vše znovu. Nesnažte se však za každou cenu vtěsnit na jednu stranu jenom proto, že jste někde slyšeli, že životopis nemá být dlouhý. Pokud je to ovšem pro vás podstatný, dá se tento problém vyřešit zajímavým formátováním a maximálním využitím volného místa.

(Bez) chyby

I když nám v dnešní době při kontrole pravopisu pomáhá samotný počítač nebo další aplikace, vždy si text ještě zkontrolujte, případně dejte zkontrolovat někomu jinému, kdo si možná všimne toho, co vašemu oku uniklo. Samostatnou kapitolou je kontrola správnosti emailové adresy a telefonního čísla. Zbytečně se divit proč nikdo nevolá či nepíše, když uvedete zlé číslo nebo máte v adrese překlep.

Co na životopis nepatří

Ze zkušeností by se o tomto bodě dal napsat samostatný článek. V krátkosti však uvádíme alespoň několik základních bodů, čemu se určitě při psaní životopisu vyhnout:

  1. Osobní informace. Nemusíte uvádět váš rodinný stav. Jestli jste vdaná nebo ženatý je jen vaše věc. To samé platí o vašem věku a zda máte děti. Váš datum narození a počet potomků tedy můžete vynechat. V minulosti bylo běžné tyto informace na životopise uvádět, ale v současnosti je pro zaměstnavatele nelegální se na zmíněné záležitosti ptát.
  2. Lži. Měli jste někdy nápad, jak svůj životopis trochu vylepšit? Raději se tomuto kroku vyvarujte. Lživé informace dřív nebo později vyjdou na povrch a nic hezkého to o vás nepoví. Pokud máte pocit, že máte málo relevantních zkušeností, zamyslete se, jaké dovednosti vás dosavadní zaměstnání naučili a pokuste se vymyslet, jak byste je mohli aplikovat na pozici, o kterou se ucházíte.
  3. Reference na vyžádání. Pokud neuvádíte konkrétní kontakty na vaše reference, jsou reference na vyžádání zbytečnou větou, která akorát zabírá místo.
  4. Klišé. Vyvarujte se slovům jako „kreativní“, „dynamický“, „zodpovědný“, „týmový hráč“ či „spolehlivý“. Namísto nich zkuste najít, jak byste je mohli popsat jinými slovy nebo doložit konkrétními zkušenostmi z praxe. Jste autorem skvělé kampaně nebo jste měli na starosti projekt, který jste úspěšně dovedli do konce? Napište to a vyhněte se použitím otřepaných frází.

 

Každý životopis je jedinečný a je jenom na vás, jak ho dokážete využít ve svůj prospěch. Profesionální, přehledný životopis s kapkou barvy a zajímavým formátem může být silnou zbraní ve vašich rukách.

*

Pole označená * jsou povinná.